KATILIMCI GÖRÜŞLERİ

Asuman Güreli

Berna Balaban

Gülseren Tunç Özkaraman

Muharrem Toplusoy

Nurdan Kumru

Reyhan İpekel

Sibel Erelçin

Yavuz Hanöz

Zeynep Özdemir

Özlem Meltem Çakaloğlu

Ekimden Hazirana kadar süren eğitim sürecinde birbirinden farklı eğitim modüllerine katıldım, hepsi birbirinden değerliydi benim için. İBA pandemi sürecinin zorlukları ile baş etmede nefes alanı yarattı.

Aygen Baktır

Kırk küsur yıl önce İÜ Eczacılık Fakültesi'nde psikofarmakoloji çalışmak isteyip olanaksızlıklar yüzünden sürdürememiştim. Bilişsel Bilim Modülünde, bilimin bugün geldiği nokta ve araştırmaların geleceği konusunda bilgi edinmek gerçekten heyecan ve hayranlık uyandırıcıydı... Değerli hocalarımıza sunumları için çok teşekkür ediyorum.

Yasemin Silivrili

Sağlıkta Süreklilik modüllerinin her üçünde de biyolojik, psikolojik ve sosyal ilişki sağlığım hakkında hiç bilmediğim, az bilip tam da emin olamadığım, ya da hayatıma katmış olup sonuçlarını pek de düşünmediğim birçok  bilgiyi en güncel bilimsel çalışmalarla refere edilmiş olarak görüp anlamak benim için çok değerliydi. Ayrıca, konularının belli bir bitiş noktası olmayan, akışkan ve interaktif olması açısından  iyi bir çalışma olduğunu düşünüyorum. Dr. Semra ve Dr. Süreyya hanımları da bu modüle katmış olduğu için Elif Hocayı kutluyor, hepinize çok teşekkür ediyorum, hayatıma çok şey kattınız, kendimi yenilenmiş ve parlamış hissediyorum.

Aydan Cömert

Sizden 3 ayrı modül aldım. Hepsi de çok verimli, çok doyurucu idi. Özellikle bu dönemde bana ilaç gibi geldi, hem kendimi geliştirme hem zamana anlam kazandırma adına... Yeniden öğrenciye dönüşmek test usulü de olsa ders çalışıp sınava girmek ayrı bir heyecandı. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Özellikle son modül Cengiz Kırlı ile çok zevkli idi; bu kadar hızlı anlatıp bu kadar anlattığını anlaşılır kılmak herhalde hocalığın marifetlerinden olsa gerek. Anlatımını zaman zaman konu dışına çıkılsa bile yaptığı tekrarlarla ve konuyu tekrar çok iyi toparlamasıyla dersi derste öğreten hocalardan.

Nazlı İlay Yılmazlar

Sadece sinemayı anlamaya dair değil, hayata dair ufkumu genişletti. Bu dersi aldığıma çok memnunum. Yaşam bir film, çatışma, aksiyon, karakter olacak. Bunlar olunca senaryo elinizde.

Dilek Koyuncu

Hayatımızda her anımızda bir mücadele veriyoruz, özellikle pandemi günlerinden geçerken bu mücadelemizi, kaygılarımızı yönetmeye çok ihtiyacımız var! Durumu kabullenip savunma, yönetme aşamasına geldiğimi düşündüğümde bilgilerimi pekiştirme ve verdiğiniz destek, emekler için çok teşekkür ederim.

Zeynep Davaz

İçinde yaşadığımız gezegen ve toplumun geçirdiği bu metamorfoz sürecinde bu modüle katılma şansı sunduğunuz için kendimi çok şanslı hissediyorum. Bu buluşmalar, doğum sancısını bir nebze olsun dindirip, içimizdeki potansiyel ile tekrar bağ kurmamızı sağladı. Bizi uyanık tutan, besleyen, ilham veren, iştahımızı fişekleyen bir deneyim yaşattınız. Boğazımız düğümlenmiş, gözlerimizde acıyla şahitlik ettiğimiz akışın girdabından çıkmamıza vesile oluyor modüller. Kim bilir belki de boğazımızın içinde çok daha derinde yeni bir cümle şekillenmekte, her tohum gibi çeperini kırıp koskoca kaostan yeni bir cümle kuracak… Teşekkürü gerçek bir borç bildim.

Özlem Özbatır

Modülün içeriği, kıymetli hocalarımızın anlatımı, eğitim dokümanları bizleri çok besledi, merakla dinledim, derslerde güzel sorular ve paylaşımlar oldu ve biraz da sınava hazırlık yapan bir öğrenci oldum. Sonuç tüm katılımcılar için eminim aynı başarı ile gelmiştir.

Hafize Saday Truslove

Tüm hocalar çok ama çok değerli ve muhteşem bilgiler paylaştılar. Derslere görüntülü, aktif katılamasam da çok faydalandım. Pandemi döneminde adeta ilaç gibi geldi. İyi ki katıldım İkinci Bahar’a... Covid günlerini, hocamızın önerdiği filmler, belgeseller, kısa filmler, kitaplar ve müthiş bilgi dağarcığından aktardıkları, değerlendirmeleri ile çok daha anlamlı geçirdiğimi düşünüyorum... Artık sadece filmleri değil, kendi içsel yolculuğumuzu, yaşamı da farklı değerlendireceğiz sanırım...

Binnaz Gündoğan

Boğaziçi Üniversitesi İkinci Bahar Akademisine katılmak 2 yıldır hayal ettiğim bir şeydi. Oğlumun desteği ile Pandemi krizini fırsata çevirip değerlendirmem benim için mükemmel oldu. Katılımcı arkadaşlarım ve hocalarımız ile yeniden hayat buldum. Her ders benim için ayrı bir heyecan, ayrı bir mutluluk oldu. Hocalarımıza ve bu imkanı sunan Akademiye minnettarım. Bize yaşatmış olduğunuz bu güzelliğe ve öğrettiğiniz her bir kelimeye binlerce defa şükranlarımı sunuyorum.

Sinem Amaç

Size bu harika imkan için bir kere daha teşekkür ederim. Beklentilerim yüksek gelmemiştim programa. Biraz tarih, biraz sohbet, eski okul, arkadaşlar ve yeni bilgiler beni zaten tatmin edecekti. Ancak beklediğimden çok daha fazlasını buldum. Eğitmenler beni benden aldı. Bu masalsı süreç hemen bitiverdi. Sevgiler ve başarılar…

Figen İnçoğlu

Programda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Sonradan katılmış olsam da, program içeriği ve derslerden çok zevk aldım. Bundan sonra yeni programlarda sizlerle birlikte olmak dileğiyle.. Sevgiler.

Aydan Özkan

Aydan Özkan (Harvard Değişim Programı) Ben Aydan Özkan, 1967 doğumluyum,Kadıköy Anadolu Lisesi 1985, Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü 1989 mezunuyum.İki çocuk annesiyim. “Son yıllarda,çok keyif aldığım, tarih, sanat tarihi ve çağdaş sanatla ilgili seminerler alıyorum.Fırsat buldukça,eşimle birlikte bu konularla ilgili yurtiçi ve yurtdışında kültürel geziler ve müze ziyaretleri yapıyoruz. İkinci Bahar programının ,ilk tanıtım toplantısına katıldığımda ,uzun süre uzak kaldığım üniversite ortamına tekrar dönüş yapmak için çok güzel bir fırsat olduğunu düşündüm.Tüm modüllere katılmaya karar verdim.En çok heyecanlandıran da son modülde yapılması planlanan Harvard ziyareti idi. Veee, Boğaziçinde aldığım üç güzel modülden sonra Harvard zamanı geldi.En başından itibaren organizasyon,son derece profesyonelce ve katılımcıları birbirine kaynaştıracak biçimde düzenlenmişti. Tanıtım toplantısı,yolculuğumuz ,oradaki rehberlik hizmeti,Harvard taki ekibin bizi sıcak karşılaması ,misafirperverliği, orada aldığımız seminerler, bizler için verilen resepsiyon ve yemekler,bu sırada kurulan dostluklar, Boston’da konsolosluk, NewYork’ta ateşelik ziyareti ve tabii ki GRUP ARKADAŞLIĞIMIZ, hepsi çok güzeldi. Tüm bunların, bu kalitede olmasını sağlayan Tamer Atabarut'a,ve yüksek, positif enerjisiyle Burcu Ertürk’e çok teşekkür ediyoruz. Bundan sonra siz nereye biz oraya, bu bir YAŞAM BOYU EĞİTİM”

Nilüfer Küçükoğlu

1964 Istanbul doğumluyum. 1983 Özel İtalyan Lisesi, 1988 Boğaziçi Üniversitesi /İşletme mezunuyum. 1988-1994 arasında Türk Pirelli Lastikleri /Lojistik Sorumlusu olarak çalıştım; 1994-2001 yıllarında Yapı Kredi Sigorta Acenteliği yaptım. 2001-2009 yılları arasında Connor İnternational /Lojistijk Bölüm Yöneticisiolarak görev aldıktan sonra, 2013 yılından beri Cadde Kültür Sanat Atölyeleri Kurucusuolarak çalışma hayatıma devam etmekteyim. İkinci Bahar programlarının ilk günden beri takipçisi ve hayranıyım.. Evli ve 2 genç kız annesiyim. “Çok iyi organize edilmiş bir program ..Gezi kısmı olsun , eğitim kısmı olsun herşeyi ile çok mutlu olduğum bir programdı …. Harvard hayalimin gerçekleşmesini sağladığınız için tüm Boğaziçi ekibine teşekkür ediyorum ..Her zaman parçası olmaktan gurur ve mutluluk duyduğum Boğaziçi Üniversitesinin böyle bir organizasyon yapması umutlarımı arttırdı..İyi ki varsınız .. Sevgiler , saygılar ..”

Selma Ertuna

1944 İstanbul doğumluyum. İstanbul Kız Lisesi, Keuka College/New York, İstanbul Universitesi Eczacılık Fakültesi’ne gittim. İlaç Sanayiinde 40 yıl değişik kademelerde (imalat ve üretim planlama müdürlüğü, araştırma ve ruhsatlandırma müdürlüğü) çalıştıktan sonra 2010 da emekli oldum. Evliyim (eşim 1967’den beri Bogaziçi Universitesi öğretim üyesi Özer Ertuna), iki çocuk ve iki torunum var. “BÜYEM & HILR ile hazırlanmış program, ilk sene olmasına rağmen, çok başarılı idi. Ders konuları güzel çoğunlukla hocalarımız olağanüstü idi. İlerleyen yıllarda ihtiyaçlara göre daha çok gelişeceğine inancım sonsuz. Bizi karşılayan HILR ekibinin heyecanı, Harvard katılımcılarının bizle bir araya gelmesi, bizim yöneticilerimizin de katkılarıyla çok güzel birliktelikler yaşadık. “

Nevra Toktaş

1966 yılında Ankara’da doğdum. İstanbul’da yaşıyorum, evliyim ve 13 yaşında bir oğlum var. TED Ankara Koleji ve ODTÜ İşletme Bölümünü bitirdikten hemen sonra 1987 yılında T.İş Bankası A.Ş.’de çalışma hayatıma başladım. Çalışma hayatım, Genel Müdürlükte , Bireysel Bankacılık Kartlı Ödeme Sistemleri alanında geçti. Türkiye’de ve Bankamızda kartlı ödeme sistemin kurulması, ürün geliştirme, yurtdışı ve içinde çeşitli komite ve kuruluşlarda Bankamızı ve Ülkemizi temsil görevlerinde bulundum. 26 yıllık çalışma hayatımı en son Kartlı ödeme Sistemleri Bölüm Müdürü olarak sonlandırarak, geçen yıl emekliye ayrıldım. Emeklilik hayatımda bol bol kurabiye pişirerek, aileme kalori katkısının yanında çeşitli sertifika programlarına katılarak, öğrenmek istediğim konularla daha yakından ilgilenme imkanı buluyorum. Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezinin İkinci bahar eğitim programlarına çok severek katılıyorum. “Harvard Üniversitesinde bulunmak, HILR’yi ziyaret edip, seminerlerine katılmak, öğrenme ile ilgili felsefelerini daha yakından tanıma fırsatı bulmak heyecan vericiydi. Sürekli devam eden öğrenme isteği ve öğrendiklerini paylaşmak motivasyonu dikkatimi çekti. Harvard Üniversite Kampüsü ise, 1636 yılından beri eğitim veren bir kampüs olarak, çok etkileyiciydi. Okul gezimizde Veritas, The Truth, Learn to Change the World hedefleri çeşitli malzemelerin üzerinde bizi sürekli selamladılar. HILR bize harika ev sahipliği yaptı. Bunda, Boğaziçi Üniversitesi Yaşam boyu Eğitim Merkezi değerli ekibinin kurduğu sıcak ilişkilerin önemli etkisi olduğunu düşünüyor, hepsini bu mükemmel organizasyonu ve işbirliğini gerçekleştirdikleri için gönülden kutluyorum. Bir öneri olarak, ileride yapılacak değişim programlarında, Türkiye’den giden ekibin de HILR seminerlerinde misafir konuşmacı olarak katkıda bulunması bilgi alışverişini zenginleştirebilir düşüncesindeyim. Seyahatimiz öncesinden başlayarak, seyahat boyunca da devam eden ilgi ve desteklerini sürekli yanımızda hissettiğimiz Boğaziçi Üniversitesi Yaşam boyu Eğitim Merkezi ekibine teşekkür ediyor ve bunun gibi daha nice başarılı programlara imzalarını atmalarını diliyorum. Sevgi ve Saygılarımla”

Mine Özkurt

1963 İstanbul doğumluyum. Bir oğlum ve bir kızım var ikiside Milli sporcudur. İlkokul ve ortaokul İzmir’de Kız meslek sanat okulunu İstanbul’da bitirdim. Spor koçluğu tradional R2 ve R3 masterleri aldım ve taşlarla tedavi eğitimi aldım. Hala eskrim akademimizde oğlumla birlikte çalışmaktayım. “İkinci bahar programını gördüğüm zaman çok heyecanlandım ve gelmeye karar verdim benim için hayatımın dönum noktası oldu. Harvard programı en büyük hayalimi gerçekleştirdi. Harvard programında tanıştığım arkadaşlar ve dostluk harikaydı bize bu eğitimi sağlayan ve bu hayalimizi gerçekleştiren başta Tamer Bey ve Burcu hanıma akademisyen arkadaşlarımıza sonsuz teşekkürler..”

Ümran-Ertuğrul Kumcuoğlu

Ben, Ümran Kumcuoğlu, lise tahsilimi Ankara Kız Lisesinde yaptım. Daha sonra ODTÜ İdari Bilimler Fakültesini bitirdim. İş Bankasında 25 yıl bankacılık yaptım ve Dış İşler Müdürü iken emekli oldum. Eşim KKTC’de büyük Elçi olarak görev yaparken oradaki Doğu Akdeniz Üniversitesinde Pazarlama konusunda Mastır yaptım. Daha önce, yine esimin Washington’da IMF’deki görevi sırasında da, Georgetown Üniversitesinde Sertifika Programına katıldım. İngilizce bilirim. Emekli olduktan sonra, Çağdaş Eğitim Vakfında çalıştım. Dört yıl ikinci başkanlık yaptım. Halen mütevelli heyet üyesiyim. Marmara Vakfında da mütevelli heyet üyesi ve Kadın Konseyi üyesi olarak görev yapıyorum. Eğitim projelerine fiilen katılıyorum. Aile Şirketimiz Nyssa’ nın yönetim kurulu üyesiyim. Eşim Ertuğrul Kumcuoğlu ise lise tahsilini Aydın’da yaptı. Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesini bitirdi. Yüksek lisansını New York’da Binghamton Üniversitesinde tamamladı. Maliye Müfettişi olarak başladığı meslek hayatını Maliye Müsteşarı olarak tamamladı. Yedi yıllık Müsteşarlık döneminden sonra beş yıl KKTC’de Buyukelçi olarak görev yaptı. Bir yıl Cumhurbaşkanı Ekonomi Başmüşaviri olarak görev yaptıktan sonra beş yıl Toprakbank Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevini sürdürdü. Müteakiben iki dönem TBMM’de milletvekili ve Sağlık Komisyonu Başkanı oldu. Bu görevi sırasında, Avrupa Konseyi Parlamento üyeliğine seçildi ve dört yıl bu görevi sürdürdü. TEMA, Darüşafaka, Finans Kulübü, ÇEKUL, Mülkiyeliler Birliği, Anadolu Kulübü, Parlamenterler Birliği gibi pek çok derneğin faal üyeliğini yapmakta. Ayrıca aile şirketimiz Nyssa’nın başkan yardımcısı olarak görev yapmakta. Ve tabi birlikte , Boğaziçi Üniversitesi “İkinci Bahar” programının ciddi katılımcılarıyız. “Birlikte yaptığımız Boston gezimiz de çok renkliydi. Oğlumuz Ümit üniversite eğitimini Boston’da M.I.T.’de yaptı. Hem elektronik mühendisliği hem de ekonomi tahsil etti. Daha sonra da beş yıl New York’ta bankacılık yaptı Goldman Sachs ‘da. Dolayısıyla hem Boston’a hem de New York’a çok gelip gittik tabi. Ama sizinle yaptığımız gezi kendi eğitimimize yönelik olduğu için bizim için çok özeldi. Ayrı bir yeri oldu gezinin. Anlamı büyüktü . Hem geçmiş anılarımızı tazeledik, hem yepyeni şeyler ögrendik, hem de yeni arkadaşlıklar edindik. Bunu organize ettiği için Boğaziçi Üniversitesine, özellikle genel organizatör olarak Burcu hanıma ve Tamer beye teşekkür ederiz.”

Selime Apeligan

1958 yılında Samsun-Bafra ilçesinin dağ köylerinden birinde, tütün tarımı yapan bir ailenin 6 çocuğunun 5.si olarak dünyaya gelmişim. Dedeli, babaanneli, yengeli ve bolca kuzenli bir yuvada yaşarken, annem ve babam ‘çocuklarımın büyükleri okuyamadı bari son iki tanesi okullu olsun’ diyerek şehre yakın bir yere göç etmişler. Epeyce meşakkatli yollar yürüyerek ilk-orta ve liseyi Bafra’da bitirdim. Samsun öğretmen okuluna yazıldım ancak çok istekli değildim. Ailemin rızasını alarak İstanbul’a, ağabeyimin yanına geldim. Amacım burada okumaktı. Lakin tesadüfen kendimi Tekel Genel Müdürlüğü’nde 2 ay içinde müdür sekreteri olarak işe başlamış buldum, burada eşimle tanıştım, 3 yıl sonunda evlenerek hayat üniversitesine girdim ve memuriyetten ayrıldım. Eşim kendi işini kurdu, ayrıca çok zevk aldığımız hayvancılık ve çiçek üretimi işini birlikte yürüttük. 1980 askeri darbesi 3 yıl sonra bahçemizin bulunduğu bölgeyi turistik alan ilan edilince üretim işini bırakmak zorunda kaldık. 1 kız 1 oğlan annesiyim, çocuklarım doğduktan sonra çalışmadım. Onların okulları ve yarı zamanlı konservatuar eğitimlerini yaptırırken birazcık müzikle ilgilendim. Kızım Avusturya Lisesi’ni bitirdikten sonra Viyana Tıp Fakültesi’nde okudu şimdi Almanya’da uzmanlığını almaya çalışıyor. Oğlum Galatasaray Lisesi’nden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni bitirdi, şimdi aile şirketimizde çalışıyor. ‘40 Yaşında saz çalma’ya karar verenlerdenim. Şirketimizin ithalat ve ihracat bölümünde işe başladım ve ‘Atatürk Hava Limanı Serbest Bölgesi’ içindeki şubemizde 13 yıl çalıştım ve emekli oldum. Halen çalışma hayatım devam ediyor. 2014 yılı nisanında üniversite sınavına girdim. Açık öğretim sosyoloji bölümüne eylül ayında kayıt yaptırdım, çiçeği burnunda öğrenci sayılırım… En büyük özelliğim merakım ve öğrenme isteğim, bu yüzden Boğaziçi Üniversitesi’nin 2013 yılında başlayan eğitimlerinin tam da bana göre uygun olduğunu düşündüm, baştan beri çok keyif alıyorum ve kendimi çok mutlu hissediyorum. En büyük arzum az bildiğim ingilizcemı geliştirmek, sosyoloji ve tarihle ilgilenmek. İnsan, toplum, doğa, çocukla ilgili olan her şey beni de yakından ilgilendiriyor, yaşadığım sürece onların hakları ve mutluluğu için elimden geleni yapacağım… “Harvard’ın tarihi kapısından içeri girdiğimizde hepimiz çocuklar kadar şendik bahçedeki öğrenciler, ağaçlar, binalar bu bilim yuvasında hep birlikte bir bütün olmuştuk. Anlatmakla bitmez hakkında bunca şey yazılıp çizilen bu efsane okulun güzelliği. Neler olmadı ki, benim için ilginç olan şey bazı arkadaşların çocuklarının en kıymetlilerinin yıllarca sakladıkları göbek bağını kilometrelerce uzaklara bir ağaç altına gömmeleri oldu bunu hiç düşünmemiştim . Ardından kütüphanenin binası ve içindeki, her ülkeden her milletten her döneme ait müthiş kitap sayısı, dersliklere girdiğimizde hala kara tahtalı eğitimin var oluşunun şaşkınlığı sonrasında Yüzüklerin Efendisi filminde gördüğümüz o meşhur süper yemekhanesi... görkemli kelimesi az gelir bu yerin kuş bakışı haline özenerek baktım yemekte oturan gençlere Akşam bizleri misafir eden bayan Leonie ve ekip arkadaşların hazırladığı tanışma kokteyli ve Akşam yemeği.. Evet... Esas güzellik 16 Ekim akşamı gerçekleşti.Tam da nasıl olacağını çok kestiremediğim sertifika töreni. Hepimiz şık şıkıdım giyindik birlikte yürüyerek gittiğimiz okul binasında bize mükellef bir kokteyl hazırlanmıştı. Biraz şarap muhabbet coşkumuz tavan yapmış vaziyetteydi ardından üst salonda küçük bir müzik ziyafeti sonrası bizlere takdim edilen sertifikalarımız ve tebrik töreni . O an salon koptu. Gülüşler, resimler kucaklaşmalar flaşlar rüya gibiydi sanki ilk kez sertifika alıyorduk. Diğer gün M.I.T ziyareti ardından güneşli sıcak havanın doyumsuzluğu. Aramızda onca üniversite, mastır-doktora yapmış arkadaşlar yok da sanki hepimiz ilkokul çağlarındaydık fevkalade bir atmosfer.. Grup içinde eşleri ile programa katılan arkadaşların ayrı bir yeri vardı. Çifte heyecan yaşadılar.”

Hayati Molinas

Mühendislik Fakültesinden mezun olduktan sonra uzun yıllar iş hayatı içerisinde kimi zaman dingin kimi zaman stresli ama her zaman bir hedefin peşinden koşarak bir şeyleri başarıyor olmanın keyfini yaşadım. Ancak hayatın akışı içerisinde, bazı sosyolojik ve tarihsel gerçekleri bilmemekten veya öğrenmemiş olmaktan dolayı fikirsel tıkanıklıklar yaşıyordum. Tam bu konuya çözüm ararken Boğaziçi Üniversitesi'nden İkinci Bahar konu başlıklı e-mail posta kutuma düştü. Hemen ilk tepkim, "çok güzel ama vaktim yok maalesef", oldu. Ertesi gün e-maili bir daha açıp okudum ve kendi kendime dedim ki "denemelisin Hayati"!... İkinci Bahar Programları sayesinde bilgi edinme yolculuğuna çıkalı 3 yıl oldu. Analitik dünyanın içerisindeki rasyonellikten biraz arındıran, bakış açıma farklı boyutlar kazandıran İkinci Bahar programlarının içeriği çok iyi tasarlanmış. Ayrıca eğitimci kalitesi çok üst düzeyde. İleri yaşlarda emeklilik belki çalışma hayatında geçerliliğini koruyacaktır ama eğitim, hayatımızın sonuna kadar devam edebilir. Boğaziçi Üniversitesi bu konuda da öncü olmaya devam edecektir. Bir Boğaziçili olarak Üniversitemizin yenilikçi ve ilerici olma mirasını sürdürdüğünü görmek beni çok mutlu ediyor.

Sema Ramazanoğulları

YENİDEN ÖĞRENCİ OLMAK.... 40 yıl yönetim kadrosunda yönetici olarak görev aldığım aile şirketimizde çalışan İŞ KADINI ve İKİZ Torunları olan BABAANNE olarak; başta BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ Yönetimi olmak üzere tüm emeği geçenlere gönül dolusu teşekkür ve tebriklerimi sunarım. İKİNCİ BAHAR AKADEMİ Programlarını TÜRKİYE’de bir ilki gerçekleştirip başlattıkları için... Yıllar önce, Amerika'da muhtelif dönemlerde bulunduğum sıralarda yaşı OLGUN, beyni ve gönlü GENÇ olan yakın dostlarımdan bazılarının üniversitelerdeki bu tip akademik programlara katıldıklarını gördüğümde takdir eder, bizim ülkemizde neden uygulaması yok diye üzülürdüm... Boğaziçi Üniversitesi’nde böylesi güzel ve anlamlı ve de “Öğrenmenin Yaşı Yok ve Bilginin de Sonu Yok” gerçeği ile gerçekleştirilen bu programı duyduğumda hemen katılmak ve bu kez de en azından KENDİM için; temel bilgi, deneyim ve kültürümü yenilemek ve şimdiye kadar çok ilgi duyduğum halde iş ve sorumluluklarım nedeniyle fırsat yaratamadığım konularda seçkin ve çok değerli akademisyenlerin hazırladığı ve sunduğu İKİNCİ BAHAR AKADEMİ'ye büyük bir heyecanla kayıt oldum. 2015-2016 Öğrenim Yılında TÜRKİYE ve DÜNYAYA GENEL BAKIŞProgramını aldım. Programdaki 4 Ayrı Modül benim inanılmaz derecede bilgimi ve donanımı arttırdı. Benim gibi diğer arkadaşlarım da çok faydalandılar. Her yeni bilgi ışığında bakış açımda farklı aydınlanmalar oldu. Geçmiş öğrencilik yıllarımda hedefim not almak, sınıf geçmek idi. Şimdiki öğrencilik yaşamım ise çok FARKLI; hızla değişen ve gelişen hızına yetişilemeyen Dünyamızda düşünen, üreten, fikirlerini paylaşan, sorumluluk sahibi bireyler olarak kendimizi geliştirmemiz gerektiğini ve gençlere köşede oturduğumuzu değil, aktif yaşamda yer aldığımızı ve HAYALLERİMİZİ gerçekleştirdiğimizi göstererek ÖRNEK olmak durumundayız. Kendi adıma çok mutluyum heyecanla derslere geliyorum. Zaman ayırıyorum, çevrem ile paylaşıyor, dostlarıma kendileri için yatırım yapmaları, kaliteli zaman geçirip bilgi dağarcıklarına yenilerini katmaları için onları da teşvik ediyorum. Heyecan içinde Sertifika Törenini bekliyorum. 5 yaşındaki İkiz torunlarımın hayallerini süslüyorum. Onlar da büyük bir heyecanla töreni bekliyorlar. 2016-2017 Programına da katılacağım.Teşekkürler BUYEM...Teşekkürler Emeği Geçen Herkese....Teşekkürler beni destekleyip motive eden Can'ım Oğlum Ali Ramazanoğulları...

Yasemin Kamhi

Büyük bir coşku ile ilk senemi tamamladığım İkinci Bahar'a, bu imkanı bizlere sunanlara çok teşekkür ederim... Hiç bilmediğim, zamanla unuttuğum, bazen de bildiğim bilgileri çok değerli Hocalardan dinlemek ayrı bir zevk idi. Can'la Başla bizlere eğitim verdiler, hepsine ayrı ayrı çok teşekkür ederim. Yeni dönemi heyecan ile bekliyorum. Herkesin bu deneyimi yaşamasını tavsiye ederim. Sevgi ile..